
KEMET
Product No:
C0402C104K9PAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.038
0.38
50
0.02071
1.0355
100
0.01691
1.691
500
0.012084
6.042
1000
0.0095
9.5
2500
0.008636
21.59
5000
0.007942
39.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X5R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |