
KEMET
Product No:
C0402C109D4HAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1PF 16V X8R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0323
0.323
50
0.01786
0.893
100
0.014535
1.4535
500
0.010412
5.206
1000
0.00818
8.18
2500
0.007438
18.595
5000
0.00684
34.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X8R HT150C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL, High Temperature |
| Tolerance | ±0.5pF |
| Capacitance | 1 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | X8R |