
KEMET
Product No:
C0402C151J5HACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 150PF 50V X8R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.2888
2.888
50
0.21869
10.9345
100
0.19038
19.038
500
0.141056
70.528
1000
0.11989
119.89
2500
0.112841
282.1025
5000
0.105782
528.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X8R HT150C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, High Temperature |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 150 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | X8R |