
KEMET
Product No:
C0402C152J8JAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1500PF 10V U2J 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
10
0.11685
1.1685
50
0.0703
3.515
100
0.05947
5.947
500
0.04066
20.33
1000
0.035967
35.967
2500
0.034409
86.0225
5000
0.031284
156.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm U2J |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL, Low Dissipation Factor |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1500 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | U2J |