
KEMET
Product No:
C0402C152K3RAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1500PF 25V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1045
0.1045
10
0.0741
0.741
50
0.0418
2.09
100
0.034675
3.4675
500
0.024282
12.141
1000
0.020112
20.112
2500
0.018715
46.7875
5000
0.017119
85.595
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1500 pF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |