
KEMET
Product No:
C0402C181J1GACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.26885
2.6885
50
0.1881
9.405
100
0.161215
16.1215
500
0.120897
60.4485
1000
0.102087
102.087
2500
0.09672
241.8
5000
0.091342
456.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 180 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |