
KEMET
Product No:
C0402C189C5GACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.133
0.133
10
0.09215
0.9215
50
0.05244
2.622
100
0.043415
4.3415
500
0.030438
15.219
1000
0.025194
25.194
2500
0.023446
58.615
5000
0.021451
107.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±0.25pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1.8 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |