
KEMET
Product No:
C0402C222K3RECAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0402 2.2NF 25V X7R 10%
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
10
0.1007
1.007
50
0.057
2.85
100
0.04712
4.712
500
0.03306
16.53
1000
0.027379
27.379
2500
0.025479
63.6975
5000
0.023313
116.565
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | ESD SMD Auto X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 2200 pF |
| Applications | Automotive, ESD Protection |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 25V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |