
KEMET
Product No:
C0402C223K8PAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.022UF 10V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.15865
1.5865
50
0.10564
5.282
100
0.08968
8.968
500
0.063327
31.6635
1000
0.055414
55.414
2500
0.052772
131.93
5000
0.048811
244.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X5R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |