
KEMET
Product No:
C0402C331J5JAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 330PF 50V U2J 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.15675
1.5675
50
0.09405
4.7025
100
0.079515
7.9515
500
0.054378
27.189
1000
0.048108
48.108
2500
0.046018
115.045
5000
0.041838
209.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm U2J |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL, Low Dissipation Factor |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 330 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | U2J |