
KEMET
Product No:
C0402C472M5RAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0456
0.456
50
0.0247
1.235
100
0.020235
2.0235
500
0.01444
7.22
1000
0.011343
11.343
2500
0.010317
25.7925
5000
0.00949
47.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 4700 pF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |