
KEMET
Product No:
C0402C475M9PAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.2375
2.375
50
0.16625
8.3125
100
0.1425
14.25
500
0.106856
53.428
1000
0.09024
90.24
2500
0.08549
213.725
5000
0.08074
403.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X5R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.026" (0.65mm) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |