
KEMET
Product No:
C0402C569C5HAC7867
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 5.6PF 50V X8R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0361
0.361
50
0.01957
0.9785
100
0.01596
1.596
500
0.011419
5.7095
1000
0.008968
8.968
2500
0.008151
20.3775
5000
0.007505
37.525
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X8R HT150C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL, High Temperature |
| Tolerance | ±0.25pF |
| Capacitance | 5.6 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Temperature Coefficient | X8R |