
KEMET
Product No:
C0402C829B5GACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.3971
3.971
50
0.30039
15.0195
100
0.26163
26.163
500
0.193819
96.9095
1000
0.164749
164.749
2500
0.155059
387.6475
5000
0.145369
726.845
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto C0G |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 8.2 pF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | C0402C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |