
TDK Corporation
Product No:
C0402JB1A102K020BC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1000PF 10V JB 01005
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.05795
0.5795
50
0.04636
2.318
100
0.04199
4.199
500
0.03382
16.91
1000
0.03078
30.78
2500
0.02717
67.925
5000
0.02489
124.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Obsolete |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | JB |