
TDK Corporation
Product No:
C0402X6S1A101K020BC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 100PF 10V X6S 01005
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.15865
1.5865
50
0.095
4.75
100
0.08018
8.018
500
0.054891
27.4455
1000
0.048554
48.554
2500
0.046436
116.09
5000
0.042218
211.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 100 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 01005 (0402 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.009" (0.22mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Temperature Coefficient | X6S |