
TDK Corporation
Product No:
C0510X5R1C474M030BC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0204
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.27835
2.7835
50
0.19475
9.7375
100
0.166915
16.6915
500
0.12521
62.605
1000
0.105735
105.735
2500
0.100168
250.42
5000
0.09461
473.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL (Reverse Geometry) |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0204 (0510 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.014" (0.35mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.020" L x 0.039" W (0.52mm x 1.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |