
KEMET
Product No:
C0603C102K5RAC7411
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER SMD 0603 1000PF 10% X7R
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.05035
0.5035
50
0.02755
1.3775
100
0.02261
2.261
500
0.016112
8.056
1000
0.012664
12.664
2500
0.011514
28.785
5000
0.010592
52.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Comm X7R |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.034" (0.87mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | C0603C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |