
KEMET
Product No:
C0603C102KCRACAUTO
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 1000PF 500V X7R 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.22705
2.2705
50
0.15162
7.581
100
0.12882
12.882
500
0.090953
45.4765
1000
0.079591
79.591
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | SMD Auto X7R HV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | Low ESL, High Voltage |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Automotive, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Voltage - Rated | 500V |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | C0603C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |