
TDK Corporation
Product No:
C1005C0G2A102J050BE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1000PF 100V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.1729
1.729
50
0.10355
5.1775
100
0.087495
8.7495
500
0.059869
29.9345
1000
0.052962
52.962
2500
0.050664
126.66
5000
0.046056
230.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Soft Termination |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |