
TDK Corporation
Product No:
C1005X7R1H473M050BE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.171
0.171
10
0.1197
1.197
50
0.06802
3.401
100
0.056335
5.6335
500
0.039501
19.7505
1000
0.032708
32.708
2500
0.030438
76.095
5000
0.027854
139.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TDK Corporation |
| Series | C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Soft Termination |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.047 µF |
| Applications | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |