Home / Ceramic Capacitors / C327C162FAG5TA7301
C327C162FAG5TA7301
KEMET
Product No:
C327C162FAG5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 1600PF 250V C0G/NP0 RAD
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±1%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1600 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Base Product Number C327C
Height - Seated (Max) 0.320" (8.13mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C