C327C162K3G5TA
KEMET
Product No:
C327C162K3G5TA
Description:
CAP CER RAD 1.6NF 25V C0G 10%
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1600 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 25V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Base Product Number C327C
Height - Seated (Max) 0.320" (8.13mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C