C327C824J1R5TA
KEMET
Product No:
C327C824J1R5TA
Description:
CAP CER RAD 820NF 100V X7R 5%
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm X7R
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.82 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Base Product Number C327C
Height - Seated (Max) 0.320" (8.13mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C