Home / Ceramic Capacitors / C328C185J5N5TA91707301
C328C185J5N5TA91707301
KEMET
Product No:
C328C185J5N5TA91707301
Description:
CAP CER 1.8UF 50V X8L RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Auto X8L HT150C
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 1.8 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C