C330C153K2R5CA
KEMET
Product No:
C330C153K2R5CA
Description:
CAP CER 0.015UF 200V X7R RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm X7R
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.015 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C