Home / Ceramic Capacitors / C330C334KBR5TA7303
C330C334KBR5TA7303
KEMET
Product No:
C330C334KBR5TA7303
Description:
CAP CER 0.33UF 630V X7R RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm X7R HV
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.33 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Base Product Number C330C
Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C