Home / Ceramic Capacitors / C330C393KAG5TA7301
C330C393KAG5TA7301
KEMET
Product No:
C330C393KAG5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.039UF 250V C0G/NP0 RAD
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 0.039 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C330C
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C