C330C470JHG5TA
KEMET
Product No:
C330C470JHG5TA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 47PF 3KV NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G HV
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL, High Voltage
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 47 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Base Product Number C330C
Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C