C330C470KCR5TA
KEMET
Product No:
C330C470KCR5TA
Description:
CAP CER 47PF 500V X7R RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm X7R HV
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 47 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.300" L x 0.200" W (7.62mm x 5.08mm)
Base Product Number C330C
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C