C330C472J1G5CA
KEMET
Product No:
C330C472J1G5CA
Description:
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads
Capacitance 4700 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C