Home / Ceramic Capacitors / C330C563F2G5TA7301
C330C563F2G5TA7301
KEMET
Product No:
C330C563F2G5TA7301
Description:
CAP CER 0.056UF 200V C0G/NP0 RAD
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±1%
Lead Style Straight
Capacitance 0.056 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C330C
Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C