C331C104J2G5TA
KEMET
Product No:
C331C104J2G5TA
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER RAD 0.1UF 200V C0G 5%
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 200V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C331C
Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C