C331C154J1G5TA
KEMET
Product No:
C331C154J1G5TA
Description:
CAP CER RAD 150NF 100V C0G 5%
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Straight
Capacitance 0.15 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C331C
Height - Seated (Max) 0.420" (10.66mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C