C331C683GAG5TA
KEMET
Product No:
C331C683GAG5TA
Description:
CAP CER RAD 68NF 250V C0G 2%
Features Low ESL
Tolerance ±2%
Lead Style Straight
Capacitance 0.068 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C331C
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C