Home / Ceramic Capacitors / C333C362KAG5TA7301
C333C362KAG5TA7301
KEMET
Product No:
C333C362KAG5TA7301
Description:
CAP CER 3600PF 250V C0G/NP0 RAD
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±10%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 3600 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C333C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C