C333C393G5G5TA
KEMET
Product No:
C333C393G5G5TA
Description:
CAP CER RAD 39NF 50V C0G 2%
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±2%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.039 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C333C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C