C335C103FAG5TA
KEMET
Product No:
C335C103FAG5TA
Description:
CAP CER RAD 10NF 250V C0G 1%
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Bulk
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±1%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 10000 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C335C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C