Home / Ceramic Capacitors / C336C154J5G5TA7301
C336C154J5G5TA7301
KEMET
Product No:
C336C154J5G5TA7301
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP CER 0.15UF 50V C0G/NP0 RAD
User Guide
Mfr KEMET
Series GoldMax 300 Comm C0G
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL
Tolerance ±5%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 0.15 µF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C336C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C