C336C162GAG5TA
KEMET
Product No:
C336C162GAG5TA
Description:
CAP CER RAD 1.6NF 250V C0G 2%
Features Low ESL
Tolerance ±2%
Lead Style Formed Leads - Kinked
Capacitance 1600 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Base Product Number C336C
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C