C41-BCA48H-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-BCA48H-CAO
Description:
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR AMBE
Series 41
Current 15mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 48V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Amber
Lens Color Amber
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Millicandela Rating 100mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)