C41-BCR60H-CRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-BCR60H-CRO
Description:
PMI .250" LED 60V TAB CLEAR RED
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 41
Current 9mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 60V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 35°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 635nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 120mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)