C41-LRG24H-CWO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-LRG24H-CWO
Description:
PMI .250" LED 24V TAB CLEAR RED/
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 41
Current 17mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 24V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Green, Red
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 60°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 565nm Green, 660nm Red
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 40mcd Green, 90mcd Red
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)