C41-NKA120-NYO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKA120-NYO
Description:
PMI .250" LED 120V TAB DIFF AMBE
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 41
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Amber
Lens Color Yellow
Lens Style Round with Flat Top
Viewing Angle 15°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 592nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 3600mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)