C41-NKB48H-CBO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKB48H-CBO
Description:
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR BLU
Series 41
Current 9.5mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 48V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Blue
Lens Color Blue
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 465nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 3000mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)