C41-NKG120-CGO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKG120-CGO
Description:
PMI .250" LED 120V TAB CLEAR GRE
Series 41
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Green
Lens Color Green
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 520nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 10000mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)