C41-NKO24H-NWO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKO24H-NWO
Description:
PMI .250" LED 24V TAB DIFF ORG
Series 41
Current 17mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 24V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Orange
Lens Color Colorless
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 605nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 8000mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)