C41-NKO48H-CAO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKO48H-CAO
Description:
PMI .250" LED 48V TAB CLEAR ORG
Series 41
Current 15mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 48V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Orange
Lens Color Amber
Product Status Obsolete
Lens Transparency Clear
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 605nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 8000mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)