C41-NKR120H-NWO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C41-NKR120H-NWO
Description:
PMI .250" LED 120V TAB DIFF RED
Series 41
Current 3.5mA
Package Bulk
Ratings AC
Voltage 120V
Features -
Lens Size 7.11mm Dia
Lamp Color Red
Lens Color Colorless
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 634nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Base Product Number C41-NKR120H
Millicandela Rating 3600mcd
Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm)