C905-BR12H-NRO
Visual Communications Company - VCC
Product No:
C905-BR12H-NRO
Description:
PMI LED .290" HI-HAT
User Guide
Mfr Visual Communications Company - VCC
Type LED
Series 90
Current 20mA
Package Bulk
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Voltage 12V
Features -
Lens Size -
Lamp Color Red
Lens Color Red
Lens Style -
Viewing Angle 60°
Product Status Obsolete
Lens Transparency Diffused
Termination Style PC Pin
Wavelength - Peak 626nm
Ingress Protection -
Panel Cutout Shape Round
Millicandela Rating 6.1mcd
Panel Cutout Dimensions 0.29" (7.37mm)